Nauczyciel współorganizujący kształcenie, który potocznie określany jest pojęciem „nauczyciela wspomagającego” jest specjalistą, którego celem pracy jest współorganizowanie kształcenia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą uzyskać uczniowie:
- niedosłyszący i niesłyszący;
- niepełnosprawni ruchowo;
- niewidomi;
- upośledzeni intelektualnie (w różnym stopniu);
- z objawami autyzmu lub zespołem Aspergera;
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi (posiadający co najmniej dwa rodzaje niepełnosprawności);
- z zaburzeniami zachowania (np. antyspołeczni lub nadmiernie agresywni).
Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 roku w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1309) kształcenie to może być prowadzone w formie nauki odpowiednio w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, placówkach z oddziałami integracyjnymi lub w oddziałach specjalnych.
W zależności od rodzaju niepełnosprawności szkoła organizuje kształcenie i wychowanie dostosowane do potrzeb ucznia. Umożliwia naukę w dostępnym dla niego zakresie oraz organizuje zajęcia usprawniające zaburzone funkcje: rewalidację oraz specjalistyczną pomoc zgodną z potrzebami ucznia, wskazanymi przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną w orzeczeniu.
Nauczyciel współorganizujący kształcenie monitoruje pracę ucznia ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Dostosowuje materiał edukacyjny do jego możliwości oraz wspiera nauczyciela prowadzącego dany przedmiot w codziennej pracy edukacyjnej i wychowawczej. Do zadań nauczycieli współorganizujących należy również stworzenie odpowiednich sytuacji społecznych sprzyjających nawiązaniu prawidłowych relacji uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami. Nauczyciel nawiązuje więź ze wszystkimi uczniami w klasie, w której jest uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przebywa z nimi na lekcjach i zna mocne oraz słabe strony zespołu klasowego.
W naszej szkole zatrudnionych jest 13 nauczycieli współorganizujących kształcenie, którzy zawsze służą wsparciem i pomocą.
Poniżej zamieszczane są artykuły pisane przez nasz zespół poszerzające wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej. Mamy nadzieję, że poruszane tematy będą dla Państwa ciekawe.
Zapraszamy do lektury.
Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie w SP77
ARTYKUŁY:
Metoda integracji sensorycznej CZYTAJ Mutyzm wybiórczy CZYTAJ Inteligencja emocjonalna w życiu człowieka CZYTAJ Aktywność ruchowa w życiu człowieka CZYTAJ Autyzm - Co warto wiedzieć?
CZYTAJ Co to jest afazja? CZYTAJ