• Nauczyciele współorganizujący

• Nauczyciel współorganizujący kształcenie, który potocznie określany jest pojęciem „nauczyciela wspomagającego” jest specjalistą, którego celem pracy jest współorganizowanie kształcenia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą uzyskać uczniowie:

• niedosłyszący i niesłyszący;
        • niepełnosprawni ruchowo;
        • niewidomi;
        • upośledzeni intelektualnie (w różnym stopniu);
        • z objawami autyzmu lub zespołem Aspergera;
        • z niepełnosprawnościami sprzężonymi (posiadający co najmniej dwa rodzaje niepełnosprawności);
        • z zaburzeniami zachowania (np. antyspołeczni lub nadmiernie agresywni).

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 roku w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1309) kształcenie to może być prowadzone w formie nauki odpowiednio w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, placówkach z oddziałami integracyjnymi lub w oddziałach specjalnych.

W zależności od rodzaju niepełnosprawności szkoła organizuje kształcenie i wychowanie dostosowane do potrzeb ucznia. Umożliwia naukę w dostępnym dla niego zakresie oraz organizuje zajęcia usprawniające zaburzone funkcje: rewalidację oraz specjalistyczną pomoc zgodną z potrzebami ucznia, wskazanymi przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną  w orzeczeniu.

Nauczyciel współorganizujący kształcenie monitoruje pracę ucznia ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Dostosowuje materiał edukacyjny do jego możliwości oraz wspiera nauczyciela prowadzącego dany przedmiot w codziennej pracy edukacyjnej i wychowawczej. Do zadań nauczycieli współorganizujących należy również stworzenie odpowiednich sytuacji społecznych sprzyjających nawiązaniu prawidłowych relacji uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami. Nauczyciel nawiązuje więź ze wszystkimi uczniami w klasie, w której jest uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przebywa z nimi na lekcjach i  zna mocne oraz słabe strony zespołu klasowego.

W naszej szkole zatrudnionych jest 13 nauczycieli współorganizujących kształcenie, którzy zawsze służą wsparciem i pomocą.

Poniżej zamieszczane są artykuły pisane przez nasz zespół poszerzające wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej. Mamy nadzieję, że poruszane tematy będą dla Państwa ciekawe.

Zapraszamy do lektury.

Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie w SP77

ARTYKUŁY:

Metoda integracji sensorycznej CZYTAJ
        Mutyzm wybiórczy CZYTAJ
        Inteligencja emocjonalna w życiu człowieka CZYTAJ
        Aktywność ruchowa w życiu człowieka CZYTAJ

Autyzm - Co warto wiedzieć?

CZYTAJ
        Co to jest afazja? CZYTAJ