• Logopeda

10.00 – 13.00

10.00 – 17.30

9.00 – 13.00

Terapia logopedyczna obejmuje oddziaływania korekcyjne w zakresie zaburzonych czynności mowy i komunikacji. Uczestniczą w niej uczniowie klas I – VIII oraz oddziału przedszkolnego, u których podczas badań przesiewowych, zdiagnozowano nieprawidłowości w komunikacji językowej. Terapii logopedycznej podlegają następujące zaburzenia w rozwoju mowy:

• substytucje – polegające na zastępowaniu głosek innymi,
          • parasygmatyzm - substytucje w obrębie trzech szeregów (szumiącego, syczącego i ciszącego),
          • rotacyzm - zdeformowana realizacja głoski [r] lub zastępowanie jej głoskami [l], [j],
          • sygmatyzm (deformacje) -  seplenienie międzyzębowe, boczne i przyzębowe,
          • mowa bezdźwięczna,
          • uproszczenia grup spółgłoskowych,
          • opóźniony rozwój mowy,
          • niepłynność mówienia,
          • niedokształcenie mowy na tle zaburzeń słuchu,
          • niedokształcenie mowy w autyzmie i zespole Aspergera.

Zajęcia logopedyczne przeznaczone są dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują trudności w komunikacji językowej oraz nauce. Zajęcia są prowadzone indywidualnie, w parach lub grupach trzyosobowych, w zależności od potrzeb i możliwości uczniów. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

Terapia prowadzona jest w oparciu o literaturę logopedyczną, z wykorzystaniem publikacji: „Akademia wzorowej wymowy”, „Będę mówić poprawnie”, „Materiał wyrazowo-obrazkowy do utrwalania poprawnej wymowy”, „Mówię”, kart pracy oraz gier logopedycznych.

Główne cele zajęć logopedycznych to::

• usunięcie zaburzeń i zakłóceń komunikacji językowej oraz zminimalizowanie skutków tych zaburzeń,
          • profilaktyka i stymulowanie procesu nabywania kompetencji i sprawności warunkujących prawidłowy przebieg komunikacji językowej.

Zadania pracy logopedycznej:

1. Zbadanie testami logopedycznymi uczniów klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego, w celu rozpoznania występujących zaburzeń i wad wymowy.
          2. Zbadanie, pod kątem dalszego usprawniania, uczniów klas drugich oraz klas starszych, uczęszczających na zajęcia terapii logopedycznej w ubiegłym roku szkolnym.
          3. Systematyczna praca z uczniami nad usuwaniem ich wad wymowy:
          • ćwiczenia usprawniające pracę aparatu artykulacyjnego,
          • ćwiczenia oddechowe i fonacyjne,
          • ćwiczenia słuchu fizycznego i fonematycznego, różnicowanie szeregów głosek,
          • ćwiczenia wymawiania głosek w izolacji, logotomach, wyrazach (w nagłosie, śródgłosie i wygłosie), w zdaniach, tekstach oraz w mowie spontanicznej,
          • ćwiczenia syntezy i analizy wyrazowej,
          • ćwiczenia pamięci słuchowej i wzrokowej,
          • wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego,
          • ćwiczenia płynnego mówienia.

4. Współpraca z rodzicami, nauczycielami oraz specjalistami wspomagającymi

proces terapii.

Celem terapii logopedycznej jest osiągnięcie następujących efektów:

• skorygowanie zaburzeń mowy – uczeń potrafi prawidłowo wymawiać zaburzone głoski w izolacji, sylabach, wyrazach, zdaniach i w mowie spontanicznej,
          • wzbogacenie biernego i czynnego słownictwa uczniów,
          • prawidłowe stosowanie form gramatycznych,
          • wzrost poczucia pewności siebie oraz otwartość na komunikację z otoczeniem.