• Logopeda

• LOGOPEDA  - mgr Dominika Frynas

ROK SZKOLNY 2018/2019

czwartek 10.30 - 17.30

Praca logopedy w szkole polega przede wszystkim na:

1.      Wykonaniu badania przesiewowego wśród dzieci klas „0” oraz „1”, które pozwoli wyłonić dzieci z problemami artykulacyjnymi, a następnie postawieniu diagnozy jako podstawy zakwalifikowania dziecka na zajęcia.

2.    Zbadaniu  - pod kątem dalszego usprawniania mowy grupy dzieci klas drugich, trzecich i czwartych, które uczęszczały na zajęcia w minionym roku szkolnym.

3.    Opracowaniu indywidualnego programu terapii uwzględniającego możliwości ucznia.

4.    Systematycznej pracy indywidualnej z uczniem nad usuwaniem wady wymowy. Zazwyczaj ćwiczenia takie obejmują:

·        usprawnianie narządów artykulacyjnych,

·        ćwiczenia prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych (uczulanie miejsca artykulacyjnego),

·        wywołanie prawidłowo brzmiących głosek, a następnie utrwalanie ich w izolacji, sylabach, wyrazach (w nagłosie, śródgłosie i wygłosie), zdaniach oraz mowie spontanicznej,

·        ćwiczenia słuchowe,

·        ćwiczenia syntezy i analizy wyrazowej,

·        wzbogacanie słownictwa dzieci, budowanie zdań złożonych, układanie i opowiadanie historyjek obrazkowych.

·        pracę nad poprawą płynności mowy – w zdiagnozowanych przypadkach.

5.    Współpracy z rodzicami, pracownikami szkoły oraz specjalistami wspomagającymi proces

terapii dzieci.