Wstęp Historia szkoły Szkoła dzisiaj Patron Hymn szkoły Księga Podziękowań Dokumenty Pliki do pobrania

Wanda Zieleńczyk

pseudonim „Dziula”

1920 -1943

Wanda Zieleńczyk urodziła się 21 czerwca 1920 roku w Warszawie. W1938 roku ukończyła gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Warszawie.

W czasie nauki w gimnazjum działała w harcerstwie oraz w szkolnej organizacji „Spartakus”, gdzie poznała m.in. K.K.Baczyńskiego. Pracowała również w objazdowym teatrze kukiełkowym „Baj”, dla którego komponowała muzykę m.in. do poezji B.Leśmiana i W.Broniewskiego. Po maturze zdawała do Konserwatorium, ale z braku wolnych miejsc nie została przyjęta. Wstąpiła na Uniwersytet Warszawski na wydział romanistyki.

Po kapitulacji Polski we wrześniu 1939 roku wyjechała do Lwowa, aby studiować na wydziale prawa. W 1942 roku wróciła do Warszawy, gdzie podjęła pracę zarobkową i działalność w Związku Walki Młodych w dziale kolportażu.

Pracowała również na warszawskim Rakowcu w świetlicy młodzieżowej. Tam zorganizowała wystawienie przedstawień złożonych z fragmentów „Wesela” St.Wyspiańskiego. Pracowała z młodzieżą, którą uczyła historii Polski, polskich pieśni patriotycznych i rewolucyjnych. Brała również udział w akcjach małego sabotażu (przenosiła broń, ulotki, nalepiała odezwy, rozrzucała gwoździe na trasach przejazdu Niemców), ale przede wszystkim była poetką i kompozytorką. Jej najbardziej znana pieśń to „Marsz Gwardii Ludowej”

„My ze spalonych wsi                                  Więc zarepetuj broń

My z głodujących miast                               i w serce wroga mierz,

za głód, za krew, za lata łez                         dudni nasz krok, milionów stóp

już zemsty nadszedł czas.                             Brzmi partyzancki śpiew.”

21 lipca 1943 roku Wanda Zieleńczyk wraz z rodzicami i starszą siostrą została aresztowana we własnym domu przez gestapo. Przez 10 dni była torturowana w Alei Szucha. Nikogo nie wydała i nie zdradziła. Po miesięcznym aresztowaniu wywieziono ją wraz z matką i siostrą z Pawiaka i rozstrzelano. W chwili śmierci miała 23 lata.